Pierwszym krokiem jest zawiadomienie naszego Zakładu Pogrzebowego. Pracownicy Zakładu Pogrzebowego wzywają lekarza, który stwierdza zgon i wypisuje protokół zgonu (kartę zgonu). Po tej czynności nasz Zakład Pogrzebowy przewozi osobę zmarłą do chłodni miejskiej (pamiętajmy, że żadnemu zakładowi nie można zlecić przewozu bez stwierdzenia zgonu przez lekarza).
Kartę zgonu musimy skserować kilkakrotnie, ponieważ na pierwszej stronie podana jest przyczyna zgonu, która później przydaje się przy sprawach spadkowych, w bankach oraz innych instytucjach ubezpieczeniowych. Z kartą zgonu i dowodem osobistym udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, na terenie tej gminy, w której nastąpił zgon (nie udajemy się tam gdzie osoba zmarła była zameldowana, lecz tam gdzie nastąpił zgon).
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie w/w dokumentów wystawia trzy akty zgonu (wyrobienie aktów zgonu można też zlecić zakładowi pogrzebowemu). Dopiero teraz możemy zająć się pochówkiem, czyli odwiedzamy Księdza, oraz biuro naszego Zakładu Pogrzebowego.